Rośliny akwariowe in vitro

Rośliny akwariowe in vitro

Rośliny akwariowe  rozmnażane metodą kultur tkankowych (in vitro) uprawiane w sterylnych warunkach są wolne od chorób, glonów oraz jaj ślimaków. Na specjalnie opracowanych pożywkach, rosną setki tysięcy roślin.
W przeciwieństwie do roślin w koszyczku, można uzyskać większą ilość roślin z pojedynczej sadzonki oraz szybsze tempo wzrostu i namnażania.

Jak sadzić rośliny in vitro?

1. Wyciągnij rośliny z pojemnika.
2. Oczyść dokładnie z pozostałości żelu.
3. Opłucz w zimnej wodzie z kranu.
4. Podziel roślinę na kilka mniejszych kawałków w zależności od potrzeb.
5. Umieść w akwarium i ciesz się jej szybkim wzrostem!

facebook reklama_akwarium przed_1080x1080 facebook reklama_akwarium po 2 tygodniach_1080x1080

Tradycyjne „koszyczki” i z hodowli wodnej

In vitro „kubki”

Rośliny w pełni rozwinięte, produkt gotowy Młode sadzonki, niskie, od 2 do 10 cm
Rozwinięty system korzeniowy – łatwiejsze sadzenie Trudniejsze sadzenie, możliwe „odrywanie” się roślin od podłoża – można to jednak wyeliminować poprzez włożenie trochę większej staranności przy pracy w trakcie sadzenia
Ze względu na charakter uprawy możliwe przeniesienia do akwarium wraz z roślinami chorób i ślimaków Rośliny sprzedawane w sterylnych opakowaniach, wolne od chorób i ślimaków
Cena od kilku do kilkunastu/kilkudziestu złotych za sadzonkę Kubki od kilku do kilkunastu złotych
W cenie jest jedna sadzonka W cenie jest kilkanaście do kilkudziesięciu sadzonek roślin
Możliwość uszkodzenia roślin w trakcie transportu Rośliny w opakowaniu, łatwiejsze w transporcie.

Ofertę roślin w zależności od zalecanego stanowiska w akwarium dzielimy na:

1.Przód

 • Litorella uniflora – to niska roślina o charakterystycznych wałeczkowatych, mięsistych liściach o ciemnozielonej barwie. Ma bardzo niskie zapotrzebowanie na światło ale przy mocniejszym oświetleniu można sadzić jako trawnik.
 • Pogostemon helferi – to roślina rozetowa na pierwszy plan o bardzo charakterystycznym ułożeniu liści o pofalowanych brzegach i zielonej barwie. Przy odpowiednim oświetleniu tworzy dużo odbić z młodymi roślinkami.

2.Środek

 • Bacopa australis – to szybkorosnąca roślina łodygowa o niewielkich wymaganiach. Wysokość jaką osiąga pozwala na sadzenie jej na drugim planie, można ją też dowolnie przycinać. Listki są jajowate lub owalne o zielonej barwie.
 • Didiplis diandra – Roślina łodygowa idealna na środkowy plan. Nie jest zbyt łatwa w uprawie, łatwiejsza w uprawie przy intensywnym oświetleniu. Liście koloru zielonego, które jednak zmieniają barwę przy odpowiednim nawożeniu.
 • Heteranthera zosterifolia -Roślina łodygowa o wąskich i długich liściach. Tworzy liczne rozgałęzienia dzięki czemu tworzy formę krzaczastą. Lubi dużo światła ale jej uprawa jest stosunkowo łatwa.
 • Hottonia inflata– Roślina łodygowa z pierzastymi liśćmi oraz dużym zapotrzebowaniu na światło. Ze względu na wysokość jest sadzona w środkowej części akwarium.
 • Lobelia cardinalis – Roślina środkowego planu o owalnych, wydłużonych liściach, czasami spodnia część blaszki wybarwia się na kolor purpurowy. Ma dosyć wysokie wymagania jeśli chodzi o światło.
 • Lobelia sp. ‚Mini‚ – Drobniejsza i niższa odmiana Lobelia cardinalis. Liście również owalne i wydłużone, łodyga cieńsza. Liście częściej pozostają zielone. Roślina na środkowy plan sadzona w kępach.
 • Ludwigia guinea – Rzadka roślina łodygowa, której drobne listki wybarwiają się na kolor od jasnoczerwonego po ciemnoczerwony. Wszystko zależy od intensywności oświetlenia. Roślina niezbyt trudna w uprawie. Ze względu na wysokość preferowanie miejsce do sadzenia to środkowa część akwarium.
 • Marsilea quadrifolia – Paproć o drobnych, zielonych listkach na długich cienkich łodyżkach. Roślina sadzona przeważnie na środkowym planie. Roślina o bardzo niskich wymaganiach świetlnych.
 • Micranthemum umbrosum – Roślina łodygowa o drobnych, owalnych listkach. Rośnie w kępach i idealnie sprawdza się na środkowym planie. Lubi nawożenie oraz dość intensywne oświetlenie.
 • Proserpinaca palustris – Dosyć wysoka roślina o długiej i postrzępionej blaszce liściowej. Potrzebuje dużo światła ale odwdzięcza się pięknym wybarwieniem od ceglastego po miedziany. Powinna być sadzona na drugim planie.
 • Sagittaria subulata – Roślina rozetowa o wąskich jasnozielonych liściach, która posadzona w większych kępach szybko porasta dno zbiornika. Preferowana lokalizacja to drugi plan w akwarium. Wrażliwa na braki żelaza.

3.Tył

 • Alternanthera lilacina – Roślina łodygowa o liściach w kolorze od czerwonego do brązowego. Lubi światło i żyzne podłoże, od tego też zależy jej poziom wybarwienia. Ze względu na osiąganą wysokość zalecana na trzeci plan.
 • Alternanthera reinecki – Wysoka roślina łodygowa z górną częścią blaszki liściowej w kolorze zielonym. Spodnia część liścia przy dobrym oświetleniu wybarwia się na czerwono. Roślina na trzeci plan.
 • Alternanthera rosaefolia – Bardzo wysoka roślina łodygowa o liściach intensywnie czerwonych i spodniej części blaszki w kolorze fioletowym. Potrzebuje bardzo dużo światła oraz żyznego podłoża. Idealna na trzeci plan w wysokich zbiornikach.
 • Bacopa monnieri – Zielona roślina o drobnych, owalnych liściach. Łodygi nie rozgałęzione. Łatwa w uprawie. Gdy pędy osiągną taflę wody zaczynają kwitnąć. Idealna na tylny plan.
 • Hygrophila corymbosa ‚stricta’ – Mało wymagająca wysoka roślina, która charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Ze względu na wysokość oraz wielkość liści nadaje się na trzeci plan w dużych akwariach.
 • Limnophila aromatica – Bardzo wysoka roślina o grubej i wybarwiającej się na czerwono łodydze. Liście również kolorowe o kształcie jajowatym. Górna część liścia purpurowa a spodnia zielona. Ze względu na wysokość nadaje się na trzeci plan w dużych zbiornikach.
 • Limnophila sessiliflora – Wysoka roślina o zielonych, powycinanych i pierzastych liściach. Roślina łatwa w uprawie i szybkim wzroście.
 • Ludwigia arcuata – Roślina łodygowa, wysoka, z drobnymi, lancetowatymi listkami o barwie zielonej przechodzącej w lekko czerwonawą, na tylny plan.
 • Rotala macrandra – Wysoka, łodygowa i wymagająca roślina. Jednak przy odpowiednim nawożeniu oraz intensywnym oświetleniu odwdzięcza się pięknymi odcieniami czerwieni. Należy ją sadzić w kępach na trzecim planie.
 • Rotala rotundifolia – Bardzo wysoka roślina łodygowa o drobnych o małych, podłużnych liściach, które przeważnie mają barwę zieloną, Nie jest szczególnie wymagająca jeśli chodzi o nawożenie oraz oświetlenie. Ze względu na osiągane rozmiary należy ją sadzić na trzecim planie. Bardzo dobrze znosi przycinanie dzięki czemu może być sadzona także w innych miejscach w zbiorniku.

4.Trawnik

 • Echinodorus tenellus ‚parvulus’ – Odmiana Echinodorus tenellus o jeszcze węższych i drobniejszych liściach, która przypomina typową trawę. Sprawdza się jako trawnik w zastępstwie za Eleocharis parvula.
 • Eleocharis parvula – Bardzo niska roślina, która tworzy bardzo zwarty trawnik. Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin na obsadzenie pierwszego planu. Lubi dość intensywne oświetlenie.
 • Eleocharis pusilla – Niska roślina pierwszego planu sadzona w zastępstwie Eleocharis parvula. Roślina tworzy zwarty trawnik przy dość mocnym oświetleniu.
 • Glossostigma elatinoides – Niska roślina pierwszego planu. Tworzy zwarty trawnik przy silnym oświetleniu. Listki mają kształt owalny i jasnozieloną barwę. Roślina charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu.
 • Hemianthus callitrichoides ‚Cuba’ – Najpopularniejsza roślina pierwszoplanowa. Tworzy najniższy i bardzo zwarty trawnik przy silnym oświetleniu. Roślina szybko rośnie co pociąga za sobą potrzebę nawożenia.
 • Micranthemum ‚Monte Carlo’ – W przeciwieństwie do Micranthemum umbrosum jest rośliną płożącą i obecnie konkuruje z Hemianthus callitrichoides ‚Cuba’ jeśli chodzi o pierwszy plan. Przy odpowiednio silnym oświetleniu tworzy zwarty i wyrównany trawnik.

5.Na korzeń

 • Rotala sp. ‚Pearl’ – Drobna roślina łodygowa o pięknych, niewielkich listkach w kolorze ciemnozielonym. Ta mało znana Rotala nadaje się do sadzenia na pierwszym planie lub na korzeniu.
 • Hydrocotyle sp. ‚Japan’ – Mało wymagająca, płożąca się roślina zielona. Łatwo rozmnaża się i szybko rozrasta. Ze względu na swój pokrój nadaje się do obsadzania korzeni.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: allegro@primaflora.pl