Rododendrony

Różanecznik, azalia, rododendron – to rodzaj rośliny z rodziny wrzosowatych. Różanecznik jest jednym z częściej uprawianych krzewów ozdobnych. Te gatunki i odmiany, które mają zimozielone, skórzaste liście, nazywane są zwyczajowo rododendronami lub różanecznikami, natomiast te o miękkich, lekko owłosionych i zrzucanych na zimę lub półzimotrwałych liściach nazywa się azaliami.

Fotolia_99100951_M

Zadbane i uprawiane w odpowiednich warunkach różaneczniki, będą każdej wiosny dawały w ogrodzie niezwykły, barwny spektakl. Krzewy można sadzić pojedynczo lub komponować w ozdobne grupy, a nawet tworzyć z nich luźne, nieformowane żywopłoty. W przypadku wysokich odmian, u ich podstawy warto zaplanować nasadzenia niższych roślin wrzosowatych, stanowiących uzupełnienie rabaty, gdyż z czasem dolne partie krzewów mogą się ogałacać.

 

Różaneczniki mają wysokie wymagania glebowe oraz w stosunku do stanowiska. Zimozieloność liści sprawia, że krzewy są również wrażliwe na niskie temperatury i suszę. Z tego względu różaneczniki powinny być sadzone w miejscach ocienionych, zacisznych i osłoniętych od wiatru.

5

Różaneczniki, jak wszystkie rośliny wrzosowate, oczekują kwaśnego podłoża. Niestety, w większości ogrodów podłoże nie ma odpowiedniej dla różaneczników kwasowości, dlatego przed posadzeniem krzewów, należy je właściwie przygotować. W tym celu należy wykopać szeroki otwór i wypełnić go mieszanką dla roślin wrzosowatych. Nawet najlepiej przygotowane podłoże, nie zachowa swojego kwaśnego odczynu na zawsze, dlatego niezbędne jest ściółkowanie roślin korą sosnową, obniżającą odczyn gleby oraz coroczne nawożenie krzewów nawozami dla roślin wrzosowatych.

Różaneczniki dobrze znoszą spadki temperatury do ok. -15, – 20°C. Młode rośliny należy zabezpieczyć przed mrozem okrywając je agrowłókniną.

4

Rododendrony dostępne są w naszym centrum ogrodniczym- na ogrodach zewnętrznych.

Zapraszamy codziennie od 9 do 20.

rosliny_przede_wszystkim1