Petunia, Potunia czy Surfinia?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że surfinia i potunia jest petunią. Jest to grupa odmian, których pierwowzorem była petunia ogrodowa – Petunia x atkinsiana. Jedyną różnicą między surfinią a petunią jest zwisający pokrój surfinii, dzięki któremu surfinie to doskonałe kwiaty balkonowe zwisające.

Petunia najobficiej kwitnie (i najszybciej zakwita) na słonecznych stanowiskach. Dobrze toleruje również półcień. Dodatkowo stanowisko w miarę możliwości powinno być osłonięte od deszczu, który może niszczyć kwiaty. Na balkonie petunie można ustawiać dopiero po przymrozkach. Roślina jest bowiem ciepłolubna i ujemne temperatury mogą spowodować jej zamieranie.

potunia_1-minpotunia_2-minpotunia_4-minpotunia_5-min

Mimo że petunia jest dość wytrzymała na suszę, to aby utrzymać jej piękne kwitnienie podlewanie powinno być systematyczne i obfite. Petunie zasilamy regularnie, co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących (lub nawozem specjalistycznym do petunii). Nie ma ona dużych wymagań glebowych. Wystarczy przeciętne podłoże np. uniwersalne podłoże do kwiatów balkonowych. W przypadku kupowanej ziemi torfowej – warto zmieszać ją z dodatkiem piasku. Petunia lubi lekko kwaśny odczyn gleby.
Petunia kwitnie do pierwszych przymrozków. W czasie wzrostu warto uszczykiwać pędy, aby roślina lepiej się rozkrzewiła. Z kolei usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie.

Potunie to wyjątkowe odmiany tak bardzo już znanych i lubianych petunii.
Są one doskonałą rośliną zarówno do uprawy w doniczkach jak i na rabatach a co najważniejsze również wspaniale zachowują się jako rośliny zwisające w koszach! Jest to równie piękna jak i bardzo wytrzymała roślina. Nie straszne są jej chłody wiosny oraz upały lata.

potunia_14-min potunia_8-min potunia_12-min

Surfinia to niezwykle piękna roślina jednoroczna, charakteryzująca się bujnym kwitnieniem. Szczególnie dobrze surfinie wyglądają w pojemnikach podwieszanych pod zadaszeniem balkonów i tarasów lub przy balustradach, z których dumnie zwisają pędy surfinii obsypane kwiatami.
Surfinie najlepiej rosną na glebach piaszczysto – gliniastych, żyznych i przepuszczalnych. Najlepiej kwitną w miejscach słonecznych i ciepłych. Warto zapewnić im zadaszenie, chroniące przed ulewnymi deszczami, które mogą uszkadzać kwiaty surfinii.
Trzeba też pamiętać o regularnym nawadnianiu surfinii. Surfinie nie lubią przesuszenia.  W upalne dni podlewamy je nawet dwa razy dziennie – rano i pod wieczór.
Warto pamiętać, że surfinie uprawiane w pojemnikach wymagają regularnego dokarmiania nawozami mineralnymi, najlepiej specjalnie dedykowane dla surfinii. Należy również usuwać regularnie przekwitnięte kwiaty, dzięki czemu będzie się dodatkowo pobudzać roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

surfinia_5-minsurfinia_9-minsurfinia_13-min

Po Surfinie, Petunie i Potunie zapraszamy do naszego centrum.

rosliny_przede_wszystkim1