Jeżówki i Rudbekie

Jeżówki

   Jeżówki to byliny o dużych i bardzo efektownych kwiatostanach. Wprowadzają wiejski klimat do ogrodu. Ta słoneczna roślina znakomicie nadaje się na ogrodowe rabaty, ale również do pojemników. Obecnie jeżówka jest kwiatem bardzo popularnym w Europie ze względu na niskie wymagania, łatwość uprawy i wysokie walory dekoracyjne. Odmiany jeżówki różnią się nie tylko wysokością roślin, ale także wielkością i kolorami kwiatów.

   Jeżówka jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie, wymaga jedynie odpowiedniej gleby i stanowiska. Preferuje stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienionym, na podłożu żyznym i przepuszczalnym – może to być gleba piaszczysto-gliniasta.

222222

   Ważnym elementem pielęgnacji jest nawożenie azotem, ponieważ brak tego składnika w glebie powoduje natychmiastowe zahamowanie wzrostu roślin. Nawożenie fosforowo-potasowe należy w całości zastosować wczesną wiosną.

   Warto wiedzieć, że jeżówka jest rośliną dość ekspansywną –  sama bardzo szybko się rozmnaża i produkuje samosiejki. W pobliżu jeżówki nie należy zasadzać innych roślin, ponieważ mogą one zostać zagłuszone.

   Pielęgnacja jeżówek uprawianych w ogrodzie ogranicza się do regularnego podlewania i podwiązywania roślin tak, żeby długie pędy nie opadały. Jeżówek nie należy również przesadzać, ponieważ źle znoszą zmiany stanowiska.

29_06_20172

 

Rudbekie

   Rudbekia to jedna z bardziej znanych roślin, która co roku cieszy nas swoim wspaniałym wzrostem i kolorem kwiatów. Rudbekie to duże i piękne rośliny, dlatego nie sposób przejść obok nich obojętnie.

   Rudbekie podobnie jak jeżówki preferują stanowiska słoneczne. Nie mają wygórowanych wymagań w stosunku do gleby. Najlepiej rozwijają się na glebie wilgotnej i żyznej. Wiosną i wczesnym latem rośliny należy kilkakrotnie zasilić nawozem do roślin kwitnących. Rudbekie są w pełni mrozoodporne.

FOTOLIa5

ZAPRASZAMY

rosliny_przede_wszystkim1