Clematis

Clematisy / Powojniki

Powojnik – (Clematis )– to rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych. Obejmuje ok. 500 gatunków. Występują na całym świecie w strefie klimatu umiarkowanego i ciepłego. To byliny, krzewy lub pnącza. W Polsce okres kwitnienia przypada od maja do października. Osiągają nawet do 8 m długości. Wspinają się za pomocą ogonków liściowych owijających się wokół podpór. Liście ułożone naprzeciwlegle, zimozielone lub opadające na zimę, złożone z 3 listków, podwójnie 3-listkowe lub nieparzystopierzaste.

Kwiaty: okrągłe, duże, o średnicy powyżej 5 cm, o barwach od białej i żółtej przez różową, czerwoną do ciemnofioletowej i niebieskiej. Obupłciowe, rzadziej rozdzielnopłciowe i dwupienne. Owoc powojnika jest główkowaty, złożony z licznych drobnych niełupek, które zachowują na szczycie szyjkę słupka, przeważnie długą i pierzastą. Puszyste owoce pozostają na roślinie często do zimy.

Ze względu na duże i barwne kwiaty wiele gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Wymagają ziemi żyznej i próchnicznej. Najlepsze jest stanowisko słoneczne, ale dolna część rośliny powinna być zacieniona. Wiosną zbyt długie pędy należy przyciąć. Clematisy wymagają specjalnych podpór, do których mogłyby się przyczepić ogonkami liściowymi.

CLEMATISY

ZAPRASZAMY

rosliny_przede_wszystkim1