Chryzantema

Chryzantema

Rodzaj chryzantema (Chrysanthemum) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i liczy około 50 gatunków występujących głównie na terenach Chin, Korei, Japonii i Mongolii. Dzięki pracy hodowców możemy dziś wybierać w licznych kolorach, kształtach i rozmiarach chryzantem – od maleńkich form kulistych poprzez gwiaździste koszyczki po okazałe, olbrzymie pojedyncze kwiaty.

W ogrodnictwie największe znaczenie ma chryzantema wielkokwiatowa (Chrysanthemum × grandiflorum). Zalicza się do niej zarówno  chryzantemy rabatowe (mrozoodporne lub częściowo odporne na mróz odmiany nadające się do uprawy w gruncie), chryzantemy doniczkowe jak i chryzantemy na kwiat cięty (w większości wymagające uprawy w szklarniach).

Chryzantemy są roślinami dnia krótkiego. Jesienią dni stają się coraz krótsze, w wyniku zmiany warunków świetlnych chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny – tzn. zamiast rosnąć zaczynają kwitnąć.

2017_10_03

Chryzantemy są łatwe w uprawie, mało wymagające co do warunków glebowych. Stanowisko powinno być jasne. Podlewanie musi być regularne, podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Chryzantema kwitnie od 2 do 12 tygodni.

rosliny_przede_wszystkim1